Popular Posts

Sunday, May 14, 2017

Az őszödi beszéd hatása a magyar politika alakulására



Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde nyilvánosságra kerülésének tizedik évfordulójára írtam a Kapunak az alábbi írást. (Megjelent a folyóirat 2016. szeptemberi számában.)

(2006. szeptember 21.-én az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökségi tagjaként jómagam is beszédet mondtam a Kossuth téren, amit később a Hírtévé többször is leadott. Ebben a 2005. szeptember 26-i nemzetárulásra hegyeztem ki a mondanivalómat, amikoris a Gyurcsány kormány beterjesztésére igent mondott a parlament, elfogadva Románia feltétel nélküli uniós csatlakozását. 
A képek nem jó minőségűek, viszont eredetiek. 
A színpadon állva lencsevégre kaphattam az előttem felszólaló Hegedüs Lóránt református püspököt is, akit először 1993. szeptemberében hallottam beszélni Horthy Miklós főméltóságú kormányzó úr temetésén.)





Az őszödi beszéd hatása a magyar politika alakulására

E havi lapzártánk előtt tíz esztendővel, 2006. szeptember 17.-én hallhatta először a közember az azóta szinte szállóigévé lett mondatokat az ország akkor miniszterelnökének, Gyurcsány Ferencnek a szájából: „Nincsen sok választás. Azért nincsen, mert elkúrtuk. Nem kicsit, nagyon. Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amit mi csináltunk. Meg lehet magyarázni. Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz.”(…) „Az isteni gondviselés, a világgazdaság pénzbősége, meg trükkök százai, amiről nyilvánvalóan nektek nem kell tudni, segítette, hogy ezt túléljük.”(…)„Másfél évig úgy kellett tenni, mint hogyha kormányoztunk volna. E helyett hazudtunk reggel, éjjel, meg este.”[1]
Tíz esztendő kellően hosszú idő ahhoz, hogy bizonyos történelmi távlatú következtetéseket levonjuk. Mert az, hogy 2010-ben a Fidesz kétharmaddal győzött és ezt megismételte négy évre rá, bizony történelmi jelentőségű esemény volt, mely nagymértékben meghatározza jelenünket és esélyünket arra, hogy unokáink egy élhető országot örököljenek tőlünk.
Elég elképzelni, hogy miként nézne ki ma Magyarország abban az esetben, ha nem Orbán Viktor a miniszterelnök, hanem bárki abból az MSZP-s, Együtt-ös, DK-s, Liberálisos  társaságból, akik ma is Brüsszeltől várják az iránymutatást a migránsválság kezelésére, akik szélesre tárnák az ország kapuit, akik helyesnek találják és szavazatukkal is megerősítik azt, hogy az Unió megbüntesse azokat az országokat, melyek elutasítják, hogy rájuk oktrojálják olyan emberek befogadását, akiket nem ők hívtak ide. Olyan emberek befogadását, akik természetesnek érzik, hogy miután jogszabályokon és határokon átgázolnak, követelőznek, erőszakoskodnak, rá akarják kényszeríteni saját normáikat a befogadó társadalomra. (Lásd ehhez a nap, mint nap szaporodó listát, most épp a legutóbbi horror-hírt ami arról szól, hogy azért vertek meg a „szíriai agysebészek” két bicikliző francia családot, mert a hölgyek saját hazájukban, saját szokásaiknak megfelelően  rövidnadrágot mertek viselni.)
Németország, Franciaország, Svédország, Belgium (s a sor még folytatható, azokat az országokat említettem, ahonnan a leggyakrabban kapunk híreket a jövevények garázdaságairól) egyes részein élni európai keresztény fehér emberként életveszélyes. Magyarország sem lenne kivétel, ha a magát baloldalnak nevező politikai bűnszövetség megtartotta volna hatalmát 2010-ben. Márpedig jó eséllyel megtartotta volna, ha a 2006-os őszödi beszéd nem szivárog ki és ha Orbán Viktor kiváló taktikai érzékkel meg nem leli az optimális utat, meg nem marad a törvényesség talaján, s ki nem aknázza maximálisan a történelmi helyzetet.

Optikai csalódás

Mindmáig nem lehet pontosan tudni, hogy miként jutott el a sajtóhoz a beszéd. A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy MSZP-sek kiszivárogtatták, elkerült a hanganyag a Fideszhez, majd Gyurcsány azért, hogy ő legyen a kezdeményező, s ő választhassa meg a nyilvánosságra hozatal időpontját maga robbantotta a bombát.
Abból, ahogy közvetlenül utána megnyilatkozott ismételten, ahogy magyarázta a magyarázhatatlant, úgy tűnt, valóban azt hiszi: az a siker, amit az emlékezetes frakcióülésen aratott e kétségkívül jól felépített és meggyőzően előadott beszéddel, megismételhető országos szinten.
Ebben Gyurcsány Ferenc nagyot tévedett. Ez az optikai csalódás sokba került. Neki is, hiszen a látszat ellenére politikai pályájának lényegében a végét jelentette. Magyarán azt, hogy bármennyire is szeretné, úgyszólván semmi esélye arra, hogy valaha kormányozza Magyarországot, hogy több legyen, mint egy szektariánus kis párt elnöke.
Sokba került akkori pártjának, az MSZP-nek is, mely előbb a 2010-es választást vesztette el, majd a fokozatos széttöredezéssel az esélyt arra. hogy a jobbközéppel szemben váltópárt legyen.
Végül sokba került egész utód-kommunista politikai tábornak is, mely középtávon aligha fog labdába rúgni, az összes posztkommunista szervezet támogatottsága együtt nem haladta meg 2010 óta nemhogy az 50%-ot, de jellemzően még a 33%-ot sem. Ez pedig vajmi kevés a győzelemhez.

Hazugságbeszéd vagy igazságbeszéd?

Elsőként maga a beszéd előadója, Gyurcsány Ferenc állította be az őszödi beszédet „igazságbeszédnek”. Ezt a szóhasználatot, ezt a gondolatiságot próbálja sulykolni mindmáig, szerencsére igen kevés sikerrel.[2]
Akadtak ebben támogatói, de az igazság az, hogy nem sorakozott fel a beszéd mentegetői között a magát balra soroló értelmiségi elit egésze, de még jelentős része sem. Nyilván akadtak[3] minden morális határt átlépni hajlandó megátalkodottak, akik szemrebbenés nélkül lehazudnák a napot is az égről, ha ez érdekükben állna, de ez a beszéd a harcedzett álbaloldaliaknak is sok volt. Kuncze Gábor például, aki egyébként magát a beszédet jó beszédnek, sőt, Gyurcsány legjobb beszédének tartja, azt állította, hogy azért nem sorakoztak fel az eszmetársak mögötte, mert egy miniszterelnök nem teheti meg, hogy kurvaországozik, hogy az 56-os emlékévben úgy fogalmaz, hogy "hazudtunk reggel, délben és este", nem ismerheti be, hogy igyekezett az államháztartási adatok nyilvánosságra kerülését megakadályozni.[4]
Azért is tartottam fontosnak az egyébként ezerszer idézett sorokat ideemelni, hogy világos legyen: az, amit Gyurcsány Ferenc állított, midőn az ominózus beszéd nyilvánosságra kerülésének napján végigszáguldott a különböző magas nézettségű és hallgatottságú médiacsatornák stúdióin, tételesen, hogy ő nem az MSZP hazugságairól beszélt, hanem az egész magyar politikai elit hazugságairól, és egyben a rendszerváltás óta eltelt időszakról, az nem volt más, mint egy újabb s egyben legarcátlanabb hazugság.
Nem akadt szerkesztő, aki elővegye a szöveget és megkérdezze: miniszterelnök úr, Ön azt mondta, hogy az MSZP kormányzás helyett hazudott reggel, éjjel meg este. Ön egyértelműen és világosan az MSZP hazugságairól beszélt, s miután milliók hallgatták meg a beszédét, hogy tagadhatja ezt le? Hogy várhatja el, hogy hitelt adjanak Önnek, miután ismét szembehazudja a választóközönséget s nem mellesleg a riportereket?
Más szóval, ha elfogadjuk azt, hogy Gyurcsány tiszta lappal akarta kezdeni a 2006-os kormányzást, hogy a hazugságláncolatot tényleg be akarta fejezni, s hogy az őszödi beszéd valójában „igazságbeszéd” volt, akkor ezt az értelmezési keretet azonnal romba dönti az a tény, hogy a beszéd nyilvánosságra kerülése után ismét a politikai hazugság eszközéhez nyúlt a hajdani miniszterelnök. Ennyire nem lehet lebecsülni a választókat. Mondhatjuk a szürkére azt, hogy fehér vagy fekete, de ha valami egyértelmű, világos, mindenki számára ismert és félremagyarázhatatlan, akkor azt kétségbe vonni, félremagyarázni, letagadni: bukásesélyes vállalkozás.


Az SZDSZ totális hitelvesztése és eltűnése a történelem süllyesztőjében

A baloldal eszmei gyökereit tekintve a kezdet kezdetétől ellenszenvezett a szerves társadalom gondolatiságával, a tradíciókkal, legyenek azok vallási vagy nemzeti hagyományok. Az egyes egyén természetes kötődését a családhoz, szűkebb és tágabb környezetéhez, a haza- és nemzetszeretetet, az Isten-hitet nem a közösség számára kamatoztatható erőforrásnak, hanem potenciális veszélynek tekintette. Ezzel együtt nem volt minden baloldali mozgalom egyformán nemzet- és vallásellenes.
Magyarországon az MSZMP és a belőle kinövő MSZP nagy részének világképében – ellentétben a környező országok, köztük elsősorban a Románia kommunista pártjával – a nemzeti öntudat negatív konnotációval bírt, amit a pártállam aláásni, megszüntetni törekedett. Átfestette a nemzeti önazonosság fő motivációs bázisát, a történelmi önismeretet, a nemzeti irodalmat kénye-kedve szerint cenzúrázta, internacionalista baloldalinak állítva be irodalmi nagyjainkat Petőfitől Adyn keresztül József Attiláig.[5] Aki pedig nem fért bele ebbe az értelmezési sémába – mint Szabó Dezső, Nyíró József vagy Tormay Cecile – azt egyszerűen kitagadták az irodalomtörténetből.
Megjegyzendő, hogy az aczéli kultúrpolitika még igyekezett valamiféle egyensúlyt tartani, lélegzethez juttatni a népi írókat is, ellentétben az MSZP-SZDSZ féle társasággal, mely a nemzeti gondolkodás teljes szétzúzására törekedett, minden eszközzel.
Míg az MSZP-ben Szili Katalin távozásáig, hosszú időn keresztül akadt még a nemzeti gondolatnak képviselője, az SZDSZ-ből illetve a párt szellemi holdudvarából jóval hamarabb, legkésőbb 1998-ig távoztak azok, akiket megtévesztett a párt antikommunizmusa és nem vették észre a vezetők mélyen fekvő nemzetellenességét (Tellér Gyula, Pokol Béla, Nagy Feró stb. Tölgyessy Pétert nem sorolom ide, az ő írásaiban a nemzeti gondolkodásnak a csíráit sem sikerült felfedezzem. Őt legfeljebb az különbözteti meg Tamás Gáspár Miklóstól, Bauer Tamástól vagy Haraszti Miklóstól, hogy nem rázza ki a hideg a magyar nemzeti gondolkodástól, pusztán technokrata közönnyel szemléli azt.)
Az SZDSZ végzete az volt, ami az erőssége: a választói bázis indoktrináltsága, ideológia-orientáltsága. Hogy ezek az értékek, a kozmopolitizmus, a másság- és deviancia-kultusz, az értékrelativizmus, az állam ideológiai semlegessége, a nemzetellenesség nem rokonszenvesek egy egészséges gondolkodású embernek, az más kérdés. Viszont az SZDSZ nagyrészt azokat az emberek szólította meg, akiknek horizontját, értékrendjét a globalista tudatipar preformálta, mely tudatipar működtetői az SZDSZ-hez igencsak hasonló sablonokban gondolkodnak.  
Az SZDSZ a korlátlan szabadság hirdetése mellé 1989-ben a kommunista-ellenes retorikától remélte a választási sikert, célkeresztjében az MSZP volt. Hogy az antikommunizmust mennyire gondolták komolyan, arról tanúskodik az 1994-es koalíciókötés az MSZP-vel, mely a párt első nagy hitelvesztését okozta. Ennek köszönhetően töpörödött az SZDSZ középpártból kis párttá. Látszott, hogy nem kell sok ahhoz, hogy eltűnjön a politikai palettáról. 1990–ben még 1.050.452 szavazattal elnyerte listán az érvényes voksok 21,4 %-át, s ezt a viszonylagos sikert megismételte 1994-ben, közel ugyanannyi, 1.005.766 szavazatot szerezve, ami akkor 18,62%-ot jelentett.
A szocialistákkal együtt töltött négy év kormányzás, s a továbbiakhoz képest kis tételnek számító, de a párt imázsát alapjaiban tönkretevő Tocsik-botrány után az SZDSZ nagyjából harmadolta a támogatottságát, 353.186 szavazatot kapott, ami 7,88%-ot jelentett. Ezt követte két hasonló választási szereplés, 2002-ben 313.084 szavazat, 2006-ban pedig 351.612, ami 5,57 illetve 6,5 %-ot jelentett. 2010-ben rajthoz sem álltak, az MDF listáján indítottak két jelöltet.  
Az SZDSZ mélyrepülésének s végső soron a történelem szemétdombjára kerülésének okai sokrétűek, de a megszűnési folyamat origója kétségkívül 2006 ősze. Miután a párt megalakulásától a hatalom humanizálásáról beszélt, az állami erőszakot, mint a legfőbb rosszat állította a választók elé, az elnök, Kuncze Gábor viccesnek ítélte, hogy Révész Máriusz nevén és eszméletlenre verésén gúnyolódjon, amikor Révész Mártíriusznak nevezte a fideszes képviselőt. Jóérzésű ember ezen csak felháborodhatott. Ráadásul az áldozat teljesen ártatlan volt, képviselői igazolványát felmutatva szerette volna megtudni a rendőröktől, hogy mi történik, s ezek után érte a fékeveszett brutalitás. Az SZDSZ, ha a legkisebb mértékben is komolyan gondolta volna az elvhűséget, akkor a leghangosabban kellett volna követelnie ezen eset és az egész állami terror-akció kivizsgálását. Bizonyára az sem tett jót a pártnak, hogy a legfőbb felelőst, Gergényi Pétert maradásra igyekeztek bírni, sőt, ki is kitüntették.
Tamás Gáspár Miklós, az egyik alapító egyenesen arra hívta fel[6] válaszul a szervezet vezetőit, hogy oszlassák fel a pártot. Hadd idézzük fel emlékezetes sorait: „Klasszikus a kép: a tehetetlen, megbilincselt fogoly kínzója lába előtt fetreng, fölé magasodik az álarcos, sisakos, arcvédős, lábvértes, szöges csizmás, pajzsos, géppisztolyos, revolveres, viperás, gumibotos, gázpermetes óriás. És üti. Üti. Üti. Gumilövedéket lő öt méterről a szemébe.
Rúgja.
Gyalázza.
Leköpi.
Az elnyomó rendőrállam jelképét, a "vasprefektust" pedig maradásra óhajtják bírni a liberális párt legfontosabb vezetői  (…)
Kedves szabad demokraták, legalább a múltra ne hozzatok szégyent, a jelen úgyse ér sokat. Oszlassátok föl a pártot, hagyjátok a fenébe az egészet. Már minden hiába. Demszky levele után, higgyétek el, nem lehet többé szabad demokratának lenni. Jobb lesz nektek is - és mindenkinek.
A kormány nem tudta megvédeni a békés tüntetőket, a járókelőket, a baloldaliakat és a saját rendőreit sem. A rendőri vezetőket viszont kitüntetette”[7]
A pártot ugyan ekkor még nem oszlatták fel, de az megindult szépen a lejtőn.
2009-ben elkövette az a kommunikációs hibát, hogy feltett a választóknak egy olyan kérdést, melyre a válasz kézenfekvőnek tűnt számukra s a választók számára is. A probléma az volt, hogy a két választ különbözött.
Azt kérdezték ugyanis, hogy ki lesz a harmadik erő: 200.001 szabad demokrata vagy az „árpádsávosok”.[8] A választók tekintélyes részének az utóbbiak voltak rokonszenvesebbek: a Jobbik 427.773 szavazatot gyűjtött (14,77%) a 2009. június 7.-én megtartott választáson, míg az SZDSZ nemhogy 200.001-et, hanem 62.527-et (2,16%).
Az alapítók innen kezdve veszett fejszeként tekintettek a pártra, egy hónnappal később az ismertebb politikusok közül senki nem vállalta a jelölést a párt elnöki tisztségébe. Átlagos szavazók által sosem hallott nevek kerültek a szavazólapra: Retkes Attila, Badacsonyi Szabolcs és Weinek Loránd. A 2009. július 12.-én megtartott küldöttgyűlés Retkesnek szavazott bizalmat.
Az új elnök vezetésével a párt nem állt rajthoz a 2010-es parlamenti választáson, két jelöltet indított az MDF listáján, akik közül az egyik a pártelnök volt. Könnyen lehet, hogy az SZDSZ-szel kötött szövetség többet vitt, mint amennyit hozott: a MDF 2010-ben 136.895 szavazatot kapott, ami 2,67%-ot jelentett s így a párt kiesett a parlamentből.
A 2010-es önkormányzati választás tett be végleg az SZDSZ-nek, ezzel együtt az elnök még okozott egy kellemes meglepetést a politika iránt érdeklődő közönségnek. sorba szedte a párt hibáit a korrupciós ügyektől, a vidék sorsára hagyásán át a nemzeti ügyek iránti közömbösségig. A 16 pontos, tárgyszerű elemzés 9. pontja témánkba vág. Retkes következtetései azonosak a mienkkel: „Kiállás Őszöd és a rendőri brutalitás mellett. Az SZDSZ sorsa 2006 őszén pecsételődött meg. (kiemelés tőlem, BZSA) Az otromba és kiábrándító őszödi beszéd után a párt (előrehozott választásoktól félve) nem vonta meg a bizalmat Gyurcsány Ferenctől, majd kiállt az október 23.-án minősíthetetlenül viselkedő, brutális rendőrök és vezetőik mellett. Úgy vélem, ez az a két mozzanat, ami miatt az SZDSZ 2010-re eltűnt a magyar politikai életből.”


Retkes Attila hiába írta le nagyfokú realizmussal az SZDSZ fő problémáit, több szempontból sem volt már esélye kritikájából következő lépéseket megtenni és az SZDSZ-ből az tisztességes liberális pártot csinálnia. Az egykori elnök blogja már nem elérhető el, szerencsére a gondola nevű portál még őrzi az egyébként magvas, realista eszmefuttatást[9]. Hat év távlatából is tanulságos olvasmány. Meg is érkezett rá a válasz, mely arcpirítóan fantáziátlan. Pető Iván azzal vádolta pártjának utolsó elnökét, hogy „antiszemita toposzokat” ad elő.[10]
Az SZDSZ hivatalos utód nélkül szűnt meg, de politikai örökségét nem kevés szervezet ápolja. Érdekes, hogy ezek közül pont az a legkevésbé, melyet sokan SZDSZ 2.0-nak gondoltak. Az LMP sokban különbözik az SZDSZ-től. Antiglobalizmusban, a határon túli magyarok autonómia-törekvéseinek támogatásában, elvi következetességben, s nem utolsósorban abban, hogy vezetőinek megnyilvánulásait nem hatja át a zsigeri nemzetellenesség, a magyar nemzeti gondolkodás ösztönös gyűlölete.
Az SZDSZ első számú örököse a Demokratikus Koalíció. Ezen állítást alátámasztja a párt úgyszólván minden megnyilvánulása, legyen szó a nemzeti önbecsülés kérdéséről, a külpolitikáról vagy Európa muszlim megszállásáról. Hadd hivatkozzam most arra a talán legtöbbet elmondó tényre, hogy e szervezet az egyetlen volt, mely nyíltan a Székelyek Nagy Menetelése ellen foglalt állást.
De az SZDSZ gondolatisága, amint azt az október 2.-i népszavazás is megmutatta, tovább él a Magyar Liberális Pártban, a PM-ben, az Együtt-ben és az MSZP-ben. E pártok egy olyan kérdésben is a nemzetellenes oldalra álltak, mely kérdés messze többről szól, mint a magyar belpolitika, többről, mint Magyarország és a Kárpát medence, itt a tét az, hogy fennmarad-e az európai kultúra és élhető lesz-e egyáltalán ötven év múlva a vén kontinens.[11]

Az álbaloldal széttöredezése, perspektívátlansága

Gazdasági értelemben véve a mai magukat balra soroló pártok nem baloldaliak. Nem csoda, elvégre ezek nem szuverén politikai alakzatok, ezek ugyanúgy követik a globalista háttérhatalom nyílt színi intézményeinek ukázait, mint elődeik Moszkváét. Schmidt Mária az őszödi beszéd tizedik évfordulója alkalmából közreadott lényeglátó tanulmányában a magukat balra soroló politikusok vonatkozásában rámutat: Vagy hetven évig abban a hiedelemben éltek, hogy vigyázó szemünket Moszkvára, a világforradalom új központjára kell vetnünk, mert ők azok, akik tudják az „előrét” és nekünk elég, ha követjük őket. Most részben ugyanezek, részben utódaik ugyanilyen indíttatásból, hasonló elánnal szolgálják új gazdáikat: Brüsszelt, Berlint és Washingtont. Gondolkodás nélkül, saját szempontrendszerünk kimunkálásával nem fáradozva akarták és akarják ránk kényszeríteni azokat a módszereket, amelyek addigra már mindenhol becsődöltek. Attól sem zavartatták magukat, hogy időközben szabaddá váltunk és ezért elég információval rendelkezünk ahhoz, hogy értsük: mindez csak egy szűk nemzetközi, pénzügyi elitnek az érdekeit szolgálja.[12]
A globális háttérhatalomnak nincs szüksége a helyi dolgozó rétegek érdekeit védő pártokra. Helyi adminisztrációra, helyi bürokráciára, technokrata végrehajtókra van szüksége. Olyan kormányokra, mint amilyen a Gyurcsány illetve a Bajnai kormány volt, megvásárolható, komprádor elitre, melynek nem a vezetett ország és nemzet érdeke számít, hanem a saját pozíció, közösségi szinten pedig legfeljebb a saját klikk. Mely engedelmesen végrehajt minden parancsot, mely partner a megmaradt nemzetállami szuverenitás lebontásában.
Ilyen kormány viszont belátható időn belül - demokratikus választás útján legalábbis - aligha kerül hatalomra Magyarországon, s ez is 2006 őszére vezethető vissza.
Az eseménysorba kódolva volt a militáns-ideologikus, súlyosan kompromittált, nárcisztikus Gyurcsány és a konszolidáltabb, pragmatikusabb MSZP-s fősodor szakítása, van összefüggés a Gyurcsány/Bajnai miniszterelnök-csere és 2006 között, s az sem meglepő, hogy Bajnai mögött nem sorakoztak fel a magukat balra soroló töredékpártok. E laza szövetséget még a közös gyűlölt ellenfél, Orbán Viktor hatalmon maradásának rémképe sem képes egy akolba terelni és cselekvő egységgé kovácsolni. Ez is nem kis részben 2006 öröksége.


A Fidesz megerősödése

2006 őszére nemcsak az álbaloldal széttöredezése és meggyengülése vezethető vissza, hanem a Fidesz hallatlan megerősödése is. Orbán Viktor taktikája bevált. Amikor 72 órás ultimátumot adott a kormánypártnak arra, hogy váltsa le Gyurcsányt, ellenkező esetben tiltakozó nagygyűlést hív össze a Kossuth térre, sokan, köztük jómagam is e fenyegetést komolytalannak, nevetségesnek gondoltuk. Nevetséges is volt, hiszen Gyurcsányéknak semmi oka nem volt megijedni egy vagy akár több tüntetéstől. Tüntetéssel nem lehet megbuktatni egy formális felhatalmazottsággal bíró, törvényes választáson mandátumot  nyert kormányt. Ahhoz a karhatalom átállása szükséges, amire viszont nem sok esély mutatkozott.
Az volt ebben taktikában a duplacsavar, hogy Orbánnak egyáltalán nem volt célja, hogy Gyurcsány távozzon, épp ellenkezőleg. A cél az volt, hogy Gyurcsány mögött sorakozzon fel az egész baloldal, az MSZP és az SZDSZ, és vele együtt tűnjön el a süllyesztőben. Vagy legalábbis gyengüljön meg annyira, hogy középtávon ne jelentsen veszélyt. S ez sikerült is, az MSZP és az SZDSZ pont úgy viselkedett, mint ahogy azt Orbán minden bizonnyal elvárta tőlük.
Sikerült rávarrnia Gyurcsányt az MSZP-re, de bizonyos mértékig az SZDSZ-re is, hiába táncolt ki ezutóbbi 2008-ban a koalícióból. Ha az MSZP 2006 őszén kormányfőt cserél, akár nyerhetett volna 2010-ben. Így viszont a Fidesz aratott kiütéses győzelmet, amit Orbán Viktor ki is használt. Huszárvágásszerűen megoldotta a magyar állampolgárság kiterjesztésének kérdését, új alkotmányt fogadtatott el, megadóztatta a multikat, elfoglalta a közmédiát, s a rezsicsökkentéssel megnyerte a 2014-es választást is. Mindeközben a baloldal arra is képtelen volt, hogy összeszedje magát és hitelképes alternatívát mutasson fel.
Orbán már 2009-ben meghirdette a centrális erőtér elméletét, mely mindmáig működik. S hiába látja ezt egyik-másik baloldali elemző, a diagnózisból még nem következik – hála Istennek – a baloldal megerősödése. Aki végigkínlódta a 2002 és 2010 közötti nyolc esztendőt és hallotta kismilliószor a közmédiában azt a szókapcsolatot, hogy „Gyurcsány Ferenc miniszterelnök”, ami önmagában is felér egy politikai abszurddal, az még a mai kormány hibáit ismerve sem tud nem örvendeni, amikor a 168 órában olvas Orbán Viktor taktikai zsenialitásáról. „Az MSZP nem fog elhalni, mert szükség van rá. A sokszor megidézett „centrális erőtér” kifejezés ezt jelenti. A fogalom nem a hatalomgyakorlás módszeréről szól vagy a politikai rendszert írja le, hanem a pártrendszer jellemzője. A lényege a középről való kormányzás. Ehhez szükség van legalább egy baloldali és egy jobboldali ellenzékre. Fontos, hogy e két ellenzék ne álljon egymással szóba s együtt se lehessenek erősebbek, mint a kormányzó pártszövetség. A hatalom le tudja nyomni mindkét ellenzékét. Ha az egyik egy kicsit megerősödik, bőven van eszköz arra, hogy meggyengítsék. Adminisztratív, pénzügyi vagy propagandaeszközökkel éppúgy, mint politikai és jogi machinációkkal. A választási rendszer is ezt a célt szolgálja. Ha azonban valamelyik oldal túlságosan is meggyengülne, akkor alányúlnak, megsegítik, mert kell, hogy mindkét oldalon legyen erő, mindig éppen akkora, mint ma. Ez a mai, ágrólszakadt baloldal arra jó, hogy lekösse a baloldali vegyértékeket.” – mondja Szentpéteri Nagy Richárd, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. Ez persze bizonyos mértékű leegyszerűsítés és az is tény, hogy ebbe a játékba (már ha ténylegesen van ilyen alányúlás) bele is lehet bukni, de a képlet, a középről való kormányzás kényelmessége stimmel. S e képlet alkalmazhatósága bizony ismét csak 2006-ra vezethető vissza.

A Jobbik megerősödése

A Jobbik a 2006-os választáson a MIÉP-pel együtt nem érte el a parlamenti küszöböt, ismertsége igen csekély volt, népszerűsége önálló entitásként mérhetetlennek számított. Három évvel később a párt az Európai Parlamenti választásokon közel 15%-ot ért el.
Ehhez szükség volt 2006 forró őszére és mindarra a gyalázatra, amit az MSZP - SZDSZ kormány ezután elkövetett. S szükség volt nyilván rátermett vezetőkre is, akik kellően bátrak, kellően okosak és kellően jól kommunikálnak. Szükség volt arra, hogy frontálisan nekimenjenek a politikai korrektség taburendszerének, hogy világosan és egyértelműen beszéljenek olyan kérdésekről, melyekről sem az MSZP, sem az Fidesz nem akart, vagy nem mert nyíltan szólni. A cigánykérdés köntörfalazásmentes exponálásával, az izraeli gazdasági térhódításról való egyenes beszéddel (amire jelentősen rásegített Simon Peresz izraeli államelnök 2007-es beszéde, melyben kijelentette, hogy felvásárolják Magyarországot), a magát baloldalinak nevező erők hangfogó nélküli bírálatával sokak rokonszenvét elnyerték. A Magyar Gárda megalakítása is sokat lendített a párt népszerűségén, érezni lehetett, nem csak beszélnek a problémákról, de törekednek a konkrét cselekvésre is.[13]
A Jobbik 2006 után sikerrel szólította meg a nemzeti radikális gondolatvilágra affinis szavazókat, akik eladdig vagy nem mentek el szavazni, vagy a MIÉP-re, vagy a Fidesz-re voksoltak. Mindezidáig sikerült is együtt tartani a tábor nagy részét, az utóbbi évek fazonigazítása dacára.

Következtetések

Schmidt Mária már idézett tanulmányában írja a következőket: „2009-es távozása után írtam: Gyurcsány, a kalandor lenullázta a magyar baloldalt és ezzel történelmi esélyhez juttatta a jobboldalt. Új korszak előtt állunk. Az utódpárt és az SZDSZ felszámolása Gyurcsány történelmi érdeme. Köszönet érte.
Most, a migrációs fenyegetés árnyékában látjuk igazán, mit köszönhetünk Gyurcsánynak. Nem lehetünk elég hálásak neki. Ezért megismétlem: köszönjük, Gyurcsány Ferenc!
Igaza van. Mint a fentiekből is látható, a mai magyar politikai rendszer milyensége nagymértékben 2006-ra vezethető vissza. 2006 őszén Magyarország egy vasúti váltórendszerhez hasonló történelmi helyzetben volt. Ennek lényege, hogy ha elindult a szerelvény egy irányba, akkor az idő elteltével csak távolodik attól a ponttól, ahol akkor lenne, ha másik irányba terelik. Az MSZP rosszul kezelte a váltókat. Lett volna esélye a korrekcióra, hallgathattak volna az akkori köztárssági elnök, Sólyom László szavára, de nem tették, felsorakoztak az ismételten hazugnak bizonyult kormányfő mögött.
Ezzel nagy szolgálatot tettek a magyarságnak.
Nem tudni, mi lesz a migránsügyben jelenleg zajló kötélhúzás vége, de Orbán Viktor vezetésével vannak saját csapataink és azok valóban harcban állnak. Van esélyünk arra, hogy megtartsuk Magyarországot magyar országnak és példát mutassunk Európa nemzeteinek, irány szabjunk a visegrádi négyeknek.
Ha arra vagyunk kíváncsiak, hol lennénk álbaloldali vezénylet alatt, elég szemünket Németországra vagy Franciaországra vetni, ahonnan naponta érkeznek hírek brutális nemi erőszakról, vallási gyökerű atrocitásokról, rablásokról és gyilkosságokról.
Nekünk van még esélyünk elkerülni ezt a poklot.
Ami bizony 2006-ra vezethető vissza.


Borbély Zsolt Attila


[1] A teljes beszéd írott formában és hanganyagként több helyen is elérhető az interneten, többek között e címen is: http://nol.hu/archivum/archiv-417593-228304
[2] „A őszödi a legszenvedélyesebb igazságbeszéd volt a rendszerváltozás óta" – nyilatkozta Gyurcsány a Népszabadságnak 2007 májusában. (lásd http://www.origo.hu/itthon/20070526gyurcsany.html)
[3] Álljon itt egy példa is: „Nem kell szégyellni az őszödi beszédet. A rendszerváltás óta eltelt negyedszázad egyik legfontosabb beszéde. És az is marad, össze retorikai fordulatával, könyörgéseivel, nemzetépítő vízióival. Éppen Orbán elmúlt hat éve tette végérvényesen igazságbeszéddé.” – írja Gréczi Zsolt a blogjában 2016. május 26.-án. http://sztarklikk.hu/greczy_blog/az-oszodi-igazsagbeszed/266051#
[4] Bihari Ádám: „Őszöd: igazságbeszéd vagy morális szenny”, HVG, 2016. május 26., a világhálón lásd itt: http://hvg.hu/itthon/20160526_gyurcsany_ferenc_oszodi_beszed_2006_majus_26_mszp_kormany#rss
[5] Nem állítom, hogy az említettek életműve nem adott erre alkalmat. De Petőfit jakobinus megindulásai dacára elsősorban lángoló nemzet- és hazaszeretet jellemezte, Ady kártékony publicisztikája és szabadkőműves megrendelésre írott versei mellett gazdagította azon művek számát is, melyekből a felnövekvő generációk magyar büszkesége táplálkozhat, József Attila pedig messze több volt, mint „osztályharcos proletár költő”.
[7] Bihari Ádám: Őszön: igazságbeszéd vagy morális szenny,
http://hvg.hu/itthon/20160526_gyurcsany_ferenc_oszodi_beszed_2006_majus_26_mszp_kormany#rss
[8] Álljon itt egy rövid passzus az SZDSZ-hez mindenkoron közelálló „Hetek” című lapból, mely jól visszaadja a kampány hangulatát: „az SZDSZ a Jobbik támadására építette fel kampányát. Óriásplakátjain a „Ki lesz a harmadik erő?" szlogennel és szimpatikus liberális, illetve ellenszenves szélsőjobbos portrék szembeállításával igyekszik hatni a társadalomra. A liberális párt honlapjára kattintva egyértelműen kiderül, kikre számít a szavazáson: „Egy spangli nem az őrszobára tartozik", „A melegek azonos értékű tagjai a társadalomnak",  „A bőrszín nem tesz jobb emberré" - olvasható a célközönségnek szánt rövidfilmek címe.”
Mindeközben a Jobbik „Elfogadja, hogy Gyurcsányék megússzák a börtönt?", „Hagyja, hogy segélyekkel tömjék a cigánybűnözőket?" és ehhez hasonló plakátokkal van jelen - legalábbis a vidéki köztereken. A maria­orszaga.hu oldalon pedig elkészítették a hivatalos SZDSZ-es plakátok paródiáit. Az egyiken például - a „Ki lesz a harmadik erő?" szöveg alatt - a Cozma-gyilkosság egyik vádlottja testesíti meg az SZDSZ-t, míg a Jobbikot a szentkorona. Egy másik plakátparódián egy enyhén feminin fiú áll a liberális oldalon, míg a Jobbikot egy becsületben megőszült szerzetes képviseli.” (Munkatársainktól: „SZDSZ vs Jobbik - Ki lesz a harmadik erő?”, Hetek, 2009. május 8.)
[10] http://www.origo.hu/itthon/20090716-peto-szerint-antiszemita-toposzokat-ad-elo-retkes.html
[11] Az egészen sajátságos, hogy míg az SZDSZ nagy öregje és egyik első számú ideológusa, Konrád György elismerte, hogy Orbán jól kezeli a migránsválságot, a másik nagy SZDSZ-közeli, immár elhunyt író, Kertész Imre is „öngyilkos, buta liberalizmusról” beszélt a muszlim térfoglalás európai kezelését illetően, addig az SZDSZ valamennyi utódpártja a brüsszeli kottából játszik saját szűkebb közösségük távlati érdekeivel is szembe menve. Közhely de ide tartozik: az igazi homofóbok, szexisták, rasszisták és antiszemiták a muszlimok között vannak, nem a magyar konzervatívok között. De ez valahogy nem zavarja őket. Egyelőre.
[12] A szöveg Schmidt Mária blogján jelent meg, 2016. szeptember 9.-én. (http://latoszogblog.hu/blog/oszod_ujratoltve)
[13] Sokan vádolják a Jobbikot azzal, hogy magára hagyta a Gárdát. Érdekes kérdés, hogy mit tenne ma Vona Gábor, ha a Fidesz nem követi az MSZP-s kurzust a Gárda vonatkozásában és működni hagyja legalább mozgalom utódszervezeteit, melyekre a bírósági döntés értelemszerűen nem vonatkozott. Tény, hogy a Gárdán esett justizmord orvoslása Fidesznek nem állt érdekében s nem is tett ezért semmit, sőt, folytatták a gárdisták zaklatását. Ez pedig nem jön rosszul a néppártosodó Jobbik vezetésének.

No comments:

Post a Comment

Rejtett globalizmus

    Nemzeti ünnepünkön a fővárosban az ellenzéki erők vezetői taktikusan nem szerveztek külön megemlékezést, ahol csak lézengtek volna az ...